Profil zaufany


Profil zaufany – jak załatwić sprawy urzędowe nie wychodząc z domu

Profil zaufany – jak załatwić sprawy urzędowe nie wychodząc z domu

Dzisiaj bez wychodzenia z domu można załatwić wszystko przez internet począwszy od płacenia rachunków poprzez zakupy na sprawach urzędowych kończąc. W ostatnim przypadku, żeby załatwić sprawę trzeba najpierw potwierdzić tożsamość poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny bądź Profil Zaufany.

Profil Zaufany

Jest darmowym sposobem na potwierdzenie tożsamości poprzez PESEL w załatwianiu spraw administracyjnych w internecie.

Jego działanie jest podobne do podpisu kwalifikowanego lecz jest darmowe.

Założenie takiego profilu pozwoli zaoszczędzić czas poprzez podpisywanie dokumentów bezpośrednio w internecie bez komiczności drukowania i podpisywania ich własnoręcznie.

By go założyć należy skorzystać z jednej z dwóch możliwości: tj. założyć go poprzez stronę pz.gov.pl i potwierdzić go w punkcie potwierdzającym lub podpisując podpisem kwalifikowanym.

Drugim sposobem na założenie profilu zaufanego, jest zrobienie tego poprzez konto w banku. W tym wypadku nie trzeba niczego potwierdzać, ponieważ bank sam przekaże wszystkie wymagane dane.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze rachunku osobistego, z aktualnym rankingiem bezpłatnych ROR-ów możesz zapoznać się na stronie https://darmowekontobankowe.org/darmowe-konto-bankowe/

Założony Profil Zaufany traci ważność po upływie 3 lat, ale po tym czasie można go znowu odnowić.

Profil zaufany - co można, a czego nie można załatwić online

Co można, a czego nie można załatwić online

Za pomocą profilu można załatwić większość spraw związanych z działalnością gospodarczą, od zgłoszenie do CEIDG poprzez VAT i zmiany danych po ZUS i kasy fiskalne.

Profil ma także swoje ograniczenia, to znaczy nie można zrobić żadnej zmiany w KRS jeżeli spółka nie została zarejestrowana online oraz nie można zamknąć spółki z o. o.

PESEL jest najważniejszy

Co się dzieje w przypadku gdy zainteresowany nie posiada polskiego numeru PESEL a nie posiadają go cudzoziemcy mieszkający w Polsce.

Można wtedy zgłosić się do urzędu gminy w której obcokrajowiec jest zameldowany lub chce to zrobić lub na terenie siedziby pracodawcy gdy cudzoziemiec nie chce się zameldować.

Ostatnią możliwością jest Urząd w Warszawie w przypadku gdy zainteresowany nie pracuje lub pracuje ale jego pracodawca nie ma siedziby w Polsce.

Posiadanie Profilu Zaufanego jest bardzo prostą czynnością, lecz potrafi uprościć wiele spraw urzędowych oraz zaoszczędzić pieniądze.

Warto go założyć jeszcze przed założeniem firmy, dzięki czemu łatwiej będzie ją założyć oraz uprawni to dalsze jej działanie.

Sprawdź również, jak wygląda praca zdalna z laptopem.


Otagowano: ,

Kategoria: BIZNES

Możliwość komentowania została wyłączona.