Czym różni się odkładanie od oszczędzania


Czym różni się odkładanie od oszczędzania

Czym różni się odkładanie od oszczędzania

Czym różni się odkładanie od oszczędzania? Pozornie oba te pojęcia wydają się być synonimiczne, tymczasem tkwi pomiędzy nimi pewna subtelna różnica.

Odkładanie pieniędzy wiąże się z utrzymywaniem pewnej ilości środków finansowych, po to aby zabezpieczyć naszą płynność finansową.

Są to wiec pieniądze, które powinniśmy mieć, by czuć się bezpiecznie i nie poszukiwać szybkiej formy pożyczenia pieniędzy w sytuacji awaryjnej.

Za sytuację awaryjną uznać można każde wydarzenie, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć i zaplanować np. utrata pracy, awaria samochodu, nagła choroba.

Oszczędzanie to gromadzenie pieniędzy na konkretny cel. Bywa on oddalony w czasie, ale raczej w niewielkiej perspektywie. Oszczędzamy najczęściej na wakacyjny wyjazd, na wesele dziecka, na wymianę mebli.

Niestety nadal zbyt często dla realizacji tych krótkoterminowych celów korzystamy z pożyczek czy zakupów ratalnych.

Czym różni się odkładanie od oszczędzania

W takim razie odkładać czy oszczędzać? Odpowiedź może być tylko jedna – odkładać i oszczędzać.

W przypadku odkładania najważniejsze jest zbudowanie funduszu bezpieczeństwa. Jest to obliczona kwota wszelkich wydatków jakie ponosimy w ciągu miesiąca.

Wliczamy w nią kwoty wszelkich, regularnych opłat (rat kredytów, czynszu, rachunków za media). Do uzyskanej sumy doliczamy pozostałe koszty utrzymania, związane z wyżywieniem, wydatkami na odzież czy kosmetyki.

Nie ma tu twardej reguły, jednak zaleca się, aby fundusz obejmował kwotę trzymiesięcznych wydatków, a jeszcze lepiej sześciomiesięcznych.

Odłożone środki trzymamy w bezpiecznym, ale łatwo dostępnym instrumencie finansowym: na koncie oszczędnościowym, krótkiej lokacie terminowej.

Ostatecznie może być to zwykły ROR, a najlepiej aby było to konto bankowe bez opłat za prowadzenie, bankomaty, kartę i przelewy.

Odłożona w ten sposób kwota nie przyniesie nam korzyści finansowych, istotą jest jednak jej łatwa dostępność. Powinna jednak być dokładnie wyliczona, po to, abyśmy nie zamrażali zbyt dużego kapitału.

Inwestowanie kapitału

Inwestowanie kapitału

Jeśli zaoszczędzona po jakimś czasie kwota jest wyższa, pora abyśmy przemyśleli sensowne inwestowanie. Inwestowanie ma zdecydowanie dłuższą perspektywę.

Tu musimy liczyć się z tym, że kapitał będzie trudno dostępny nawet przez kilka lat. Działanie to powinniśmy podjąć, jeśli w sposób świadomy chcemy zabezpieczyć swoją emeryturę czy edukacje małoletniego dziecka.

Przede wszystkim musimy przemyśleć, jaką kwotę chcemy zainwestować. Potem pozostaje nam już tylko wybór właściwych instrumentów finansowych.

Jeśli nie czujemy się w tej dziedzinie kompetentni, możemy powierzyć nasz kapitał wykwalifikowanej instytucji. Wybór jest tu bardzo szeroki.

Na rodzaj inwestycji wpłynie także nasza skłonność do ryzyka- jeśli gotowi jesteśmy na straty możemy zainwestować w mało stabilne, ale zyskowne instrumenty finansowe np. akcje.

Osoby poszukujące stabilnego zysku powinny raczej rozważać obligacje skarbowe. Istotne jest to, aby prawidłowo zdywersyfikować swój portfel inwestycji.

Jak więc widać, aby efektywnie zarządzać swoimi finansami wcale nie trzeba mieć jakiejś tajemnej wiedzy czy specjalistycznego wykształcenia.


Otagowano: , ,

Kategoria: BIZNES

Możliwość komentowania została wyłączona.