Dobry plan na biznesplan


Dobry plan na biznesplan

Dobry plan na biznesplan

Bardzo często mówi się, że minuta poświęcona na zaplanowanie określonej czynności, jest w stanie zaoszczędzić nawet do dziesięciu minut podczas jej realizacji.

Takiej zależności nie należy bagatelizować, a dotyczy ona najczęściej naszych codziennych zadań.

Przekładając to natomiast na rzeczywistość w świecie biznesu, taką formą planowania jest biznesplan. Jest to ogromnie znaczący element w grze o przyszły sukces przedsiębiorstwa.

Uważaj na to!

Oczywiście największym błędem jest kompletny brak takiego dokumentu. Na co jednak trzeba zwracać uwagę, gdy biznesplan jest ukończony?

Przede wszystkim warto zachować umiar i złoty środek. Zbyt luźne podejście do tej kwestii będzie skutkowało tym, że sam dokument, z uwagi na brak szczegółów, będzie po prostu mało przydatny.

Ogólne informacje, brak kluczowych czynników, szczegółów, faktów, analiz sprawi bardzo złe wrażenie na ewentualnych inwestorach, którym ten plik trafi w ręce.

Zamiast naświetlać zarys i przebieg planowanych działań, plan wprowadzi zamęt i niezrozumienie. A jest to bardzo niekorzystna sytuacja, gdy poszukujemy partnerów biznesowych dla opisanego projektu.

Z drugiej jednak strony, nadmierne naszpikowanie planu wyliczeniami, tabelkami, fachowymi pojęciami także może budzić niepokój.

Wersja przeznaczona dla ludzi, na których uwadze nam najbardziej zależy, musi być łatwa w zrozumieniu.

Natomiast wszystkie dodatkowe informacje powinny znaleźć się w formie odrębnego załącznika.

Kolejny punkt, który przybliży biznesplan do jego realizacji, to misja i sposoby jej realizacji.

To miejsce zawiera wszelkie dane dotyczące samego produktu lub usługi, a także otoczenie, w którym ma funkcjonować.

Ten akapit będzie stwierdzał, z jaką konkurencją należy stawić czoła, jaka jest mocna, a jaka słaba strona idei, prognozy finansowe, a także konkretny cel, do którego firma zmierza.

Ten moment również jest bardzo istotny. Ponieważ zdarza się, że obrany efekt jest całkowicie nie do zrealizowania. A jego zbyt optymistyczne założenie, może mieć ogromną cenę w późniejszym etapie.

Na koniec, prawidłowo napisany biznesplan musi być po prostu napisany zgodnie z obowiązującymi zasadami ortografii, stylistyki oraz gramatyki.

Może się wydawać, że jest to najmniej ważny aspekt dokumentu, ale błędnie.

Plan pisze się najczęściej po to, aby zachęcić konkretne osoby do zainwestowania w pomysł i przekazania finansowania.

A na to nie zdecyduje się nikt, kto już na wstępnym etapie jego realizacji dostrzeże błędy, brak spójności oraz rzetelności.

Zleć na zewnątrz

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć wszelkich pułapek i niedogodności związanych z napisaniem biznesplanu, jest nawiązanie współpracy z firmą, która specjalizuje się w tego typu dokumentach.

Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Przede wszystkim plan trafia do zespołu specjalistów o różnych kwalifikacjach, a to z kolei gwarantuje uniwersalność i kompleksowość usługi.

Tworzone prace są realizowane na podstawie profilu naszej firmy i w oparciu o założenia, do których dążymy.

Bardzo często profesjonalni usługodawcy z tej branży posiadają własną bogatą sieć potencjalnych inwestorów. A to może znacznie skrócić czas na znalezienie właściwego partnera.

Ostatecznie outsourcing zadania uwalnia od ciężaru obowiązku i pozwala skupić się na innych obszarach.

Biznesplan - podsumowanie

Dobry plan na biznesplan – podsumowanie

Biznesplan nie jest zadaniem łatwym do realizacji i wymaga poświecenia wiele czasu na badania, realizację, formatowanie, przedstawienie określonych celów.

Taka forma planowania inwestycji może przydać się np. przy e-handlu w modelu dropshipping.

Warto jednak pamiętać, że rynek oferuje szeroki zakres usług profesjonalistów, również w przedstawionym wyżej temacie.


Otagowano: 

Kategoria: BIZNES

Możliwość komentowania została wyłączona.