Co zrobić gdy ukradną nam pieniądze za granicą


Co zrobić, gdy ukradną nam pieniądze za granicą

Co zrobić, gdy ukradną nam pieniądze za granicą

Sięgasz po portfel, by zapłacić za kawę, którą właśnie podał ci grecki kelner, a w kieszeni nie znajdujesz gotówki.

Nerwowo przeglądasz pozostałe kieszenią, plecak i dopytujesz u żony, czy przypadkiem nie zgarnęła go ze stolika.

Spoglądasz na zakłopotanego kelner i za wszelką cenę usiłujesz przypomnieć sobie, gdzie ostatnio widziałeś swój portfel.

Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu z nas. Na kradzież narażeni jesteśmy szczególnie w zatłoczonych, obleganych przez turystów miejscach, kolejkach do atrakcji czy w metrze.

Na szczęście żona sięga po swoją torebkę. Zachowaliście się rozsądnie i rozdzieliliście posiadaną gotówkę.

Pamiętałeś, żeby nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Dzięki temu ocalała część gotówki, karta i dowód osobisty.

Jeśli jednak nie byłeś tak rozważny, Twoje wymarzone wczasy właśnie się skończyły. Co zatem w takiej sytuacji robić?

Co zrobić, gdy ukradną nam pieniądze za granicą - praktyczne porady

Co zrobić, gdy ukradną nam pieniądze za granicą – praktyczne porady

Jeśli odkryjemy kradzież portfela, w pierwszej kolejności zgłaszamy sprawę policji.

Następną czynnością powinno być zastrzeżenie wszystkich kart płatniczych. Taki obowiązek narzuca nam Ustawa o usługach płatniczych, a także regulaminy wszystkich banków.

Najszybsza drogą będzie wykonanie telefonu na całodobową infolinię, z której zostaniemy przekierowani bezpośrednio do naszego banku, gdzie zastrzegamy karty.

Zwykle wszystkie rozmowy są nagrywane, ale na wszelki wypadek postarajmy się zapamiętać imię i nazwisko konsultanta oraz datę i godzinę połączenia.

Od tego momentu bank przejmuje odpowiedzialność za wszystkie transakcje wykonane kartą. Zabezpieczyłeś już swoje pieniądze, nadal jednak nie masz gotówki, aby kontynuować urlop.

Zwróć się o awaryjną wypłatę gotówki. W tym celu należy skontaktować się z wystawcą karty (najczęściej jest to VISA lub MASTERCARD) i poproś o przeprowadzenie operacji.

Zwykle w przeciągu trzech dni otrzymasz powiadomienie za pośrednictwem, którego lokalnego banku uda nam się wypłacić pieniądze lub uzyskać karty, które posłużą do wypłaty gotówki.

Taniej lub bezkosztowo, ale niestety zdecydowanie dłużej będzie jeśli zwrócimy się o wydanie duplikatu karty.

Nawet jeśli bank wyda nam ją w trybie ekspresowym kurier potrzebuje czasu na dostarczenie. Niestety nie wszystkie polskie banki oferują usługę dostarczenia karty poza granicami kraju.

Poproś osobę Ci bliską, aby dokonała przelewu zagranicznego za pośrednictwem Western Union. W takiej sytuacji wystarczy w Polsce wpłacić pieniądze, a odebrać je w najbliższej nam placówce.

Niestety jest to usługa stosunkowo droga. Do standardowej opłaty 10 euro doliczane jest 7% prowizji od przesyłanej kwoty.

Być może jednak masz możliwość zapłaty telefonem. Do tego będzie konieczne tylko ściągniecie odpowiedniej aplikacji.

W ostateczności możesz zwrócić się o pomoc do konsula. Może nam on pożyczyć pieniędzy na powrót do kraju.

Natomiast, jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób płacić za zakupy za granicą (np. w Irlandii 🙂 ), wiele praktycznych porad, można znaleźć na stronie https://rankingkont.org/ranking-kont-walutowych/ gdzie znajduje się także aktualny ranking i porównanie rachunków walutowych.


Otagowano: ,

Kategoria: BIZNES I PODRÓŻE

Możliwość komentowania została wyłączona.